Aqua Nova XCF-1000 är ett ytterfilter som används för att filtrera vatten i akvarium upp till 200 liter. Filtret har en inbyggd UVC-lampa som kan köras kontinuerligt eller i tidsstyrda intervaller på 4 eller 8 timmar. Filtreringen sker i två steg med separata filterkorgar och medföljande filtermedia.
- Ytterfilter med inbyggd UVC-lampa
- Tre driftlägen för UVC
- Två filterkorgar
- Enkel start och smidig rengöring
- För akvarium upp till 200 liter
UVC-lampan är där för att minska mängden svävalger, bakterier och andra mikroorganismer i vattnet. När vattnet passerar UVC-enheten skadas mikroorganismernas struktur, vilket gör att de inte kan föröka sig. Det bidrar till klarare vatten men ersätter inte den mekaniska eller biologiska filtreringen.
Starten sker via en inbyggd primer som fyller filtret med vatten, och ventiler gör det enkelt att stänga av och lossa filtret vid rengöring.
Levereras komplett med slangar, rör och tillbehör för installation.