JBL Pro Aquatest - NO3-test används för att mäta och regelbundet kontrollera nitrathalten inom mätområdet 1-240 mg/liter i söt- och saltvatten samt i trädgårdsdammen.
Varför testa?
Även om vattnet ser klart ut kan det vara förorenat. Med dåliga värden kan sjukdomar eller alger förekomma i akvariet / dammen. För att upprätthålla ett hälsosamt akvarium / damm med förhållanden nära naturens är det viktigt att kontrollera och anpassa vattenvärdena regelbundet.
Nitrat är slutprodukten av mineralisering i akvariet / dammen. Även i relativt höga koncentrationer är det giftfritt för fisk, men har en negativ inverkan på växttillväxt och välbefinnande hos flera fiskarter. Det är även så att för högt nitratinnehåll främjar oönskad algtillväxt.
Gör så här:
- Spola båda provrören flera gånger med vattnet som ska undersökas.
- Fyll 10 ml provvätska vardera i båda provrören med hjälp av den bifogade sprutan.
- Tillsätt reagenserna till ett av de båda provrören på följande sätt: först 1 stort
mått (den bifogade doseringsskedens breda ända) reagens 1 och sedan 6 droppar reagens 2. Förslut provröret och skaka ordentligt tills det bara finns rester av ett grått pulver kvar. Låt stå i ca 10 minuter tills färgen utvecklats fullständigt.
- Ställ båda provrören i den gråa vattenprovbehållaren så här: provröret med reagenstillsats i behållarens släta del och provröret med obehandlad provvätska (blindprov) i den skårade delen.
- Håll vattenprovbehållaren med de båda provrören på så vis att behållarens skårade del pekar mot värdena och flytta sedan behållaren på färgkortet tills färgen på provvätskan med reagensen motsvarar färgen under blindprovet så bra som möjligt.
- Avläs nitrathalten i skåran på vattenprovbehållaren.
Korrigera avvikande värden:
För lågt: Tillsätt någon kvävehaltig växtnäring ur serien JBL ProScape.
För högt: Gör regelbundet delvattenbyte och filtrera speciella JBL filtermaterial
som sänker nitrathalten. Plantera eventuellt fler växter eller minska antalet fiskar.
I trädgårdsdammen: Se till att det finns tillräckligt med bottensubstrat för växterna.
JBLs rekommenderade nitratvärden:
-Sötvattensakvarium (gemenskapens akvarium): 0-50 mg / l
-Lake Malawi / Lake Tanganyika akvarium: 0-50 mg / l
-Växtakvarium med få fiskar (vattenfall): 10-30 mg / l
-Salvattensakvarium: 0-20 mg / l
-Damm: 0-10 mg / l.